tajemnicebogow@wp.pl
Zobacz również:

Informacje wstępne
Wierzenia Indonezji
Religie pierwotne

NOWE RELIGIE

Hinduizm i buddyzm

Ekspansja kultury indyjskiej wiązała się z przeniesieniem na grunt indonezyjski idei głównych tamtejszych nurtów religijnych. Wraz z kupcami pojawiły się pierwsze rzeźby wyobrażające Buddę, ale także bogów hinduistycznych.
Hinduizm cechuje wiara w niepoznawalną istotę, którą można czcić w niezliczonych aspektach. Głównymi bóstwami ogromnego panteonu tej religii są Brahma (Wszechstwórca), Siwa i Wisznu. Na zachodniej Jawie znaleziono kamienną rzeźbę Wisznu, który trzyma w swoich czterech rękach maczugę, dysk słoneczny, konchę oraz nieokreślony atrybut (owoc albo pąk lotosu). Jedynym miejscem na wyspach indonezyjskich, w którym do dziś przetrwała religia hinduistyczna (2% wyznawców w skali kraju), jest Bali. W świątyni Besakih z XIV wieku w rejonie świętego wulkanu Agung (3142 m n.p.m.) co roku odbywają się wielkie uroczystości ku czci Wisznu. Nie jest on tam jednak traktowany jako odrębne bóstwo, ale jako jedna z boskich mocy Siwy.
W pierwszej połowie V wieku na wyspy archipelagu dotarła wczesnobuddyjska doktryna zwana hinajaną. Jej zasadą było indywidualne poszukiwanie drogi zbawienia przez każdego z wyznawców i traktowanie Oświeconego jako istoty idealnej, ale ziemskiego pochodzenia. Około połowy VII wieku nurt ten ustąpił metafizycznemu buddyzmowi mahajanistycznemu oraz wadżrajanie, czyli doktrynie kładącej najsilniejszy nacisk na koncepcję pustki (śunjata), która - zdaniem zwolenników tej teorii - jako jedyna istnieje naprawdę, podczas gdy cała reszta jest złudzeniem.

Islam

Obecnie 87% Indonezyjczyków to muzułmanie, a ich liczba jest większa niż we wszystkich pozostałych krajach islamskich razem wziętych. Nowa religia rozprzestrzeniała się w XI-XII wieku nie w wyniku podbojów, lecz drogą pokojową, dzięki kupcom przybywającym z Indii - z wybrzeży Koromandelskiego i Malabarskiego, a także z Bengalu i Gudźaratu. Początkowo utrwaliła się w małych gminach w stolicy jawajskiego państwa hinduistycznego Majapahit, a następnie w kilku ważniejszych miastach portowych. Dalsza historia nie miała już jednak tak spokojnego przebiegu. Powstające księstwa i sułtanaty muzułmańskie ścierały się z hinduistycznymi batonami. W XV wieku przemocy wyznawców islamu uległo królestwo Majapahit. Nową religię przyjęli także władcy Mataramu na środkowej Jawie. Dalszemu rozprzestrzenianiu się wiary muzułmańskiej sprzyjało zdobycie w 1511 roku Malakki przez Portugalię. Około 1600 roku powstało królestwo islamskie na Celebesie. Upadek ostatniego państwa hinduistycznego Widźajanagaru (założonego w 1336 roku), którego istnienie było epoką renesansu tej religii na południu Indii, ułatwił dalsze umocnienie się islamu. Na początku XVI wieku wzniesiono pierwszy minaret przy meczecie w miejscowości Kudus na środkowej Jawie, na północny wschód od Semarangu. Jego wygląd przypominał bardziej indo-jawajską świątynię niż strzeliste wieże, popularne w zislamizowanych krajach.
Źródło: Wielka Historia Świata Educational Oxford, Poznań, 2005, t. VI, s. 302-303

Powrót do: IndonezjaStronę zaprojektował Ladien. Wszystkie prawa zastrzeżone.
W razie pytań proszę o kontakt pod adresem e-mail: tajemnicebogow@wp.pl