tajemnicebogow@wp.pl


RELIGIA HUNÓW

Liczba źródeł historycznych, traktujących o wierzeniach Hunów, jest niesłychanie uboga. Aby odtworzyć religię tego narodu należy posłużyć się analogiami z egzystencji ościennych ludów koczowniczych. Mogą w tym również pomóc współczesne wyniki etnograficznych badań.

Najprawdopodobniej religia Hunów opierała się głownie na magii, szamanizmie i animizmie. Podobnie jak inne ludy tego obszaru Hunowie wróżyli z wnętrzności i kości zwierząt. Świadczą o tym choćby wykopaliska grobów, pochodzących z huńskiego okresu. Upadek Akwilei zwiastowały na przykład bociany, które wynosiły z gniazd swoje pisklęta, co wiemy z przekazów Jordanesa.

Tajemnicze odgłosy burzy piaskowej czy też charakterystyczne dla niej echo tworzyły swoistą zabobonność Hunów. Z kolei obawa przed wodnymi demonami zakazywała Hunom prania swojej odzieży. Hunowie, podobnie jak inne ludy starożytne, składali ofiary swoim bogom. Na ofiary przeznaczane były owce ofiarowywane w specjalnie przygotowanych do tego celu, glinianych kotłach.

Znaczna liczba znajdowanych na tamtejszych obszarach figurek, świadczy też o totemicznym charakterze religii Hunów. Pewne jest, że głównym zwierzęciem totemicznym tego ludu był orzeł. Stąd wniosek, że religia Hunów była silnie związana z obrządkami szamanistycznymi.

Wśród Hunów istniał też bardzo tajemniczy zwyczaj intencjonalnego deformowania czaszek. Nowonarodzonemu dziecku owijano głowę bandażem. Ucisk głowy powodował więc charakterystyczne wydłużenie czaszki u człowieka. Badacze nie są pewni, czy zwyczaj ten był jedynie praktykowany przez Hunów czy też Hunowie byli jego prekursorami. Nie jest również jasne czemu ów zwyczaj miał służyć. Istnieje jednak hipoteza, zgodnie z którą czaszka celowo była deformowana wyłącznie u dostojników w bliżej nieokreślonym celu. Być może zwyczaj taki miał indywidualizować szczególne jednostki społeczeństwa.

Powrót do: HunowieStronę zaprojektował Ladien. Wszystkie prawa zastrzeżone.
W razie pytań proszę o kontakt pod adresem e-mail: tajemnicebogow@wp.pl