tajemnicebogow@wp.pl


HUNOWIE - INFORMACJE OGÓLNE

Hunowie, lud pochodzenia tureckiego, wywodzący się ze wschodnich obszarów Azji Środkowej. Od III - II w. p.n.e. najeżdżali na Chiny. W I w. n.e. zostali odparci przez wojska chińskie, a w III w. rozbici przez plemiona Żuan-Żuan, pod naciskiem których zmuszeni byli opuścić dotychczasowe siedziby i powędrować na zachód.

W IV w. dotarli do stepów nad Morzem Czarnym. Część Hunów, tak zwani Biali Hunowie (Heftalici), na terytorium obecnego Afganistanu utworzyła silną organizację i korzystając z niej najechała na północne Indie. Tu Heftalici założyli duże państwo, które przetrwało do VI w.

Hunowie podbili w okolicach Jeziora Aralskiego Alanów (ok. 350), opanowali stepy nad Wołgą i Donem (355), skąd uderzyli na południe. Zadali klęskę państwu Ostrogotów nad Pontem (375) i spowodowali ich wędrówkę na zachód (europejska wędrówka ludów).

Na przełomie IV i V w. opanowali rzymską prowincję Mezję, a na początku V w. na stepach nad Cisą i środkowym Dunajem (Panonia) założyli swoje własne państwo i stąd narzucili swoją władzę okolicznym ludom (Sarmatom i Gotom). W 1. połowie V w. rozpoczęli systematyczne najazdy na cesarstwo wschodnio-rzymskie.

Szczytowym okresem potęgi Hunów było panowanie Attyli (434-453), Hunowie panowali wtedy nad obszarem od Kaukazu po Ren. 451 wtargnęli do rzymskiej Galii, ale zostali pokonani przez rzymskiego wodza Aecjusza na Polach Katalaunijskich. W 452 najechali na północną Italię. Po śmierci Attyli (453) państwo Hunów rozpadło się.
Artykuł pochodzi z: Multimedialna Encyklopedi Powszechna PWN, edycja 2003

Powrót do: HunowieStronę zaprojektował Ladien. Wszystkie prawa zastrzeżone.
W razie pytań proszę o kontakt pod adresem e-mail: tajemnicebogow@wp.pl