tajemnicebogow@wp.pl


ELDORADO (KULTURA CHAVÍN)

Chavín, jedna z najstarszych, ogólnoperuwiańskich kultur archeologicznych rozwijająca się na obszarze Środkowych Andów, poprzedzająca tzw. okres wczesny. Dzieli się na wyżynną (występującą na Północnej Wyżynie, m.in. w okolicach Chavín de Huántar) i nadbrzeżną (Cúpisnique). Jej pochodzenie i kolebka nie są dokładnie ustalone, przyjmuje się na ogół, że powstała na obszarze Chavín de Huántar, 40 km od Huaraz, na wschód od Białych Kordylierów, nad dopływem rzeki Maranon, w departamencie Ancash. Jako kultura Kotosh-Chavín rozwijała się od 1200-600 p.n.e., trwała do 200 p.n.e.

W zachodniej części ruin Chavín de Huántar zachowały się trzy budowle o łącznej długości ok. 150 m, w południowej części wznosi się główna budowla - Castillo, długości ok. 75 m, szerokości 72 m i wysokości ok. 13 m. Wnętrze Castillo składa się z 3 pięter tworzących skomplikowany system galerii i komnat. Piętra połączone są schodami i balustradami, budowla posiada wentylację doprowadzającą świeże powietrze do wszystkich pomieszczeń. Schody znajdują się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz Castillo.

Na wschód od Castillo znajduje się szeroki, kamienny taras, a pomiędzy nim i opływającą wschodnie zbocze ruin - plac o powierzchni ok. 50 m2. Architekturę Chavín de Huántar cechuje platformowany sposób budowania, bez okien w murach zewnętrznych i otworów wyjściowych. Charakterystyczny był także sposób budowania murów, które wznoszono poziomym sposobem warstwowym, ze zmieniającymi się, cieńszymi i grubszymi, warstwami kamieni (piaskowiec lub bazalt), starannie obrabianych, niekiedy gładzonych.

Chavín de Huántar był najprawdopodobniej ośrodkiem kultu religijnego - jego budowle nie były dostosowane ani do obrony, ani do zamieszkania. Charakterystyczna była również rzeźba w kamieniu - była to rzeźba kulista, stosowana do ozdabiania płaszczyzn, ograniczona wyłącznie do przedstawiania głów starych ludzi, ze zmarszczkami, oraz głów kocich z obnażonymi kłami.

Najbardziej rozpowszechnioną i charakterystyczną cechą ceramiki kultury Chavín były dzbany z szyjką w kształcie strzemienia oraz naczynia kuliste, w formie butelki, zdobione nacinanymi wzorami o motywach geometrycznych (linie proste, równoległe, kąty, zygzaki, prostokąty i trójkąty). Wzory te występują także na przedmiotach ze złota, kości i muszli.

Twórcy kultury Chavín wykazali znajomość budownictwa kamiennego, tkactwa, garncarstwa, rękodzielnictwa metalowego, rzeźby w kamieniu, rolnictwa. Posiadali także organizację religijną i polityczną.
Artykuł pochodzi z: Multimedialna Encyklopedi Powszechna PWN, edycja 2003Stronę zaprojektował Ladien. Wszystkie prawa zastrzeżone.
W razie pytań proszę o kontakt pod adresem e-mail: tajemnicebogow@wp.pl